Weekend w Padwie

Padwa to kamienne uliczki, zaułki, z których czasem trudno się wyplątać, smak kawy z miętową pianką i lodów pożeranych upalnymi nocami… To popołudnia przesiedziane na trawie, tysiące rowerów, piętrzące się dumnie budynki uniwersytetu, modlitwy wznoszone szeptem do św. Antoniego i ludzie, którzy nigdy się nie spieszą…

Niełatwo jest pisać o miejscu, które na 10 miesięcy stało się domem. O miejscu, które zostało jednym z najbliższych, takim za którym nie przestaje się tęsknić…

Dziś będzie więc o tym, czego w Padwie dotknąć trzeba!

  1. Basilica del Santo – czyli świątynia, w której szczególnymi łaskami (naprawdę!) obsypuje święty Antoni. Znajduje się tu jego grób i relikwie (m.in. język i struny głosowe). Warto zajrzeć też do kaplicy relikwii i… kaplicy polskiej! Oprócz bazyliki zobaczycie tu kilka pięknych dziedzińców. Na największym z nich rośnie ogromna magnolia, nieustannie podziwiana przez turystów.

ps. Nie zapomnijcie o tym, by odwiedzić o. Sylwestra- polskiego franciszkanina :).

DSC08551
Bazylika św. Antoniego, fot.dmn

2. Prato della Valle – ogromny plac w kształcie elipsy, w dużej części porośnięty trawą. Wiosną i latem staje się idealnym miejscem do spotkań z przyjaciółmi / odpoczynku / nauki / karmienia ryb. W każdy weekend odbywa się tu targ. Prato della Valle otoczony jest 78. pomnikami. Wśród nich znajdują się podobizny Jana III Sobieskiego i Stefana Batorego.

PratodellaValle
Prato della Valle, fot. dmn.

3. Capella degli Scrovegni – kaplica udekorowana malowidłami Giotta. Uważa się ją za jedno z najwspanialszych dzieł tego artysty. Malował ją w latach 1303-1306. 36 fresków przedstawia sceny z życia Maryi i Jezusa. Kaplica cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów. Warto wcześniej zarezerwować bilety: www.cappelladegliscrovegni.it/index.php/en/.

4. Orto Botanico – najstarszy ogród botaniczny w Europie, założony w 1545 r. Piękne kwiaty, drzewa owocowe, alejki, ławeczki w cieniu… I ciekawe muzeum! 🙂

tajemniczy ogród
Orto Botanico, fot. dmn.
DSC08586
Orto Botanico, fot.dmn.
DSC08572
Orto Botanico, fot. dmn.
trampki
Orto Botanico, fot. dmn.
DSC08569
Orto Botanico, fot. dmn.

5. Palazzo del Bo e Teatro Anatomico – czyli główny budynek uniwersytetu (założonego w 1222 r. Studiowali tu m.in. Jan Kochanowski, Jan Zamoyski, Mikołaj Kopernik czy Galileo Galilei) i najstarszy teatr anatomiczny na świecie (zbudowany, by ułatwić oglądanie sekcji zwłok jak największej liczbie studentów. Oczywiście, w XVI w. takie zabiegi były surowo karane. Pod stołem sekcyjnym znajdowało się wejście do kanału, którym potajemnie przenoszono porwane zwłoki).

6. Palazzo della Ragione.

DSC08541
fot.dmn.

8.  Caffè Pedrocchi – najsłynniejsza kawiarnia w Padwie. Wbrew pozorom, nie jest aż tak drogo. Koniecznie spróbujcie kawy Pedrocchi z miętową pianką. Jeśli nie chcecie nic zamawiać, możecie usiąść w “zielonym pokoju”. Uwaga! Istnieje przesąd: jeśli wejdzie do niego student, nie uda mu się dobrnąć do końca studiów.

9. Piazza dell’Erbe – to tutaj każdego dnia (do godziny 14) kupicie świeże owoce i warzywa. – Dzień dobry, poproszę cztery jabłka. – Bardzo proszę, siedem jabłek – Nie, nie, CZTERY! – Proszę spojrzeć, jakie ładne. Weź, piękna dziewczyno, siedem. Dobrego dnia!

Co zrobisz? Nic nie zrobisz!

DSC08977
fot.dmn.

10. Museo del Precinema – wspaniałe muzeum historii kina. Tu zobaczycie, jak działał kinematograf, latarnia czarnoksięska, zoetrop, fenakistiskop czy praksinoskop. Warto zajrzeć!

DSC02060
Museo del Precinema – duży, jasny budynek tuż przy Prato della Valle, fot.dmn,

11. Basilica di Santa Giustina – robi wrażenie! Ma ponad 122m wysokości i 83m szerokości. Wielu turystów myli ten kościół z Bazyliką św. Antoniego. Św. Justyna męczennica jest patronką Padwy.

DSC02352
Basilica di Santa Giustina, fot. dmn.

12. via Roma – najsłynniejsza ulica w Padwie. Łączy Prato della Valle i Palazzo del Bo. To tutaj znajdziecie sklepy-“sieciówki”, restauracje, sklepiki z pamiątkami…

13. Gelateria “La Romana” – najlepsza lodziarnia w mieście! Wszystko ekologiczne, robione na miejscu. Mięta, kokos, czerwona pomarańcza, czekolada, ricotta z malinami… Co kto lubi! Duża porcja za 3€.

DSC02355
“La Romana” przy Corso Milano, fot. dmn.

Moja rada na zwiedzanie włoskich miasteczek brzmi: zgub się! Spaceruj bez planu, oddychaj atmosferą, obserwuj ludzi, przysłuchuj się ich rozmowom (nawet jeśli nic nie rozumiesz :)).

woda
Padwa, fot.dmn.
ulica
Padewskie uliczki, fot.dmn.
DSC02353
Chiesa di San Nicolo, fot. dmn.

 

 

 

 

 

 

Advertisements

3 thoughts on “Weekend w Padwie

  1. Byłam tam chwilkę kilka dni, a wciąż tęsknię za wąskimi uliczkami, pyszna granita, gościnnymi studentkami i słońcem nie dającym żyć.

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s