Chłopcy z Peru

Dziś beatyfikacja pierwszych polskich misjonarzy – męczenników. O. Michał Tomaszek i o. Zbigniew Strzałkowski zginęli w Pariacoto z rąk terrorystów.

– Pewnego dnia o. prowincjał poprosił mnie, bym załatwił wizę do Peru dwóm młodym franciszkanom. Pojechaliśmy razem do ambasady w Warszawie. Myślałem: chłopcy jadą sobie w poszukiwaniu przygód… Dzisiaj oni są błogosławionymi, a ja na kolanach modlę się za ich wstawiennictwem. Tak to w życiu bywa, ocieramy się o świętość i nawet jej nie zauważamy… – opowiadał mi zaprzyjaźniony franciszkanin, o. Sylwester.

O. Zbigniew i o. Michał trafili do parafii składającej się z… 73 wiosek. Aby dotrzeć do niektórych z nich, musieli podróżować konno przez 24 h. Przed ich przyjazdem w tamtych okolicach nie było żadnego kapłana – tylko siostry zakonne.

Skan_063
o. Zbigniew i o. Michał w czasach kleryckich, http://www.meczennicy.franciscans.eu

Szybko zyskali sobie sympatię lokalnej ludności. Leczyli chorych, organizowali duszpasterstwo dla dzieci i młodzieży. Nieśli miłość i nadzieję tam, gdzie tylko się dało.

Nie spodobało się to członkom grupy “Świetlisty Szlak” (Sendero Luminoso), którzy od końca l. 60. próbowali podporządkować sobie Peruwiańczyków tak, by byli gotowi do wywołania rewolucji. Najpierw w Peru, a potem na całym świecie. Polscy franciszkanie skutecznie im to utrudniali.

05_michal_zbigniew
o. Michał i o. Zbigniew, http://www.meczennicy.franciscans.eu

9 sierpnia 1991 r. pod osłoną nocy terroryści otoczyli klasztor i wywieźli ojców za miasto. Tam zabili ich strzałem w tył głowy, zostawiając karteczkę: “Tak umierają lizusy imperializmu. Niech żyje Ludowe Wojsko Partyzanckie”.

0-karton-z-wyrokiem
Kartka z wyrokiem śmierc znaleziona przy męczennikach, http://www.meczennicy.franciscans.eu

O. Michał miał 31 lat, o. Zbigniew –  33.

 

 

Advertisements

3 thoughts on “Chłopcy z Peru

  1. Piękne słowa O. Sylwestra 🙂
    I niesamowite jest to, że znasz kogoś, kto ich znał. Gdy patrzę na ich zdjęcia i słyszę tę historię myślę sobie, że to właśnie jest “pełnia życia”, której tak szukamy.

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s