Dwa słowa o “Pokoju”

“Pokój” to kino fenomenalne, niesłychanie mocne i trzymające w napięciu. To film, który sprawia, że szczęka zbliża się do ziemi, a paznokcie mimowolnie grzęzną w oparciach fotela. To dzieło, który robi z mózgu wiórki. Bo przecież podobne historie wydarzyły się naprawdę.

Jack ma pięć lat. Jego świat składa się z łóżka, szafy, stołu, zlewu, “Alicji w krainie czarów” i – przede wszystkim – mamy. Chłopiec żyje w przekonaniu, że poza tytułowym pokojem istnieje tylko kosmos, a ludzie, których ogląda w telewizji, są wymyśleni.

Mama ma na imię Joy i nie wychodziła z pokoju od 7 lat. Gdy była nastolatką, została uprowadzona przez “Starego Nicka”, który zamknął ją w szopie. Od tej pory przychodził do niej co kilka dni w wiadomym celu. W niedzielę przynosił zakupy. Miał ją na własność. A ona pogodziła się ze swoim życiem.

Pewnego dnia Joy postanawia powiedzieć chłopcu prawdę o świecie i przygotować go do ucieczki. Ale jak wydostać się z pomieszczenia, z którego nie ma wyjścia (drzwi zamykane są za pomocą szyfru)?

***

Brzmi strasznie, prawda? To mieszanka horroru, dramatu psychologicznego, ale też… pogodnego kina obyczajowego. Film nie jest tak brutalny, jak mogłoby się wydawać. Napięcie podtrzymuje wspaniała muzyka i … cisza.

“Pokój” zachwyca postawą matki, która mimo okrutnej rzeczywistości stara się stworzyć dziecku bezpieczny, piękny świat. Świat pełen miłości, zabawy i codziennych rytuałów. (Przychodzi tu na myśl włoskie arcydzieło “Życie jest piękne”, w którym – podobnie jak w “Pokoju” – rodzic okłamuje dziecko, by je chronić).

***

Wychodzisz z kina i zachwycasz się światem, jak mały Jack… Nagle dostrzegasz kolor liści, kształt chmur, psa w kolorze blond i jesteś wdzięczny. O to chodziło.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s